Oči nie sú len oknom do duše, ale aj naším chorobopisom – čo vedia odhaliť?

Oči toho dokážu prezradiť naozaj veľa. Odhaliť vedia vašu náladu, pocity, no aj to, či ste zdraví, alebo nie. Niektoré “očné príznaky” dokonca môžu poukazovať aj na vážnejšie zdravotné problémy. Ako ich včas odhaliť a o čo teda ide?

Oči nie sú len oknom do duše, ale aj naším chorobopisom - čo vedia odhaliť?
(zdroj: unsplash.com)

Začervenané oči nie sú nebezpečné, ak…

Červené oči už mal asi každý. Ak ide iba o mierne začervenanie očných bielkov, nemusí to znamenať nič vážne. Môže ísť napríklad o nedostatok spánku, podráždenie očí nejakou látkou, alergickú reakciu alebo dlhé pozeranie televízie či do počítača. Dajte si však pozor na to, ak je začervenanie dlhodobé, poprípade ho sprevádzajú iné ťažkosti, pretože to už môže ísť o nejakú očnú infekciu, napríklad zápal spojiviek alebo iných očných štruktúr. Iným problémom môže byť zažltnutie očných bielkov. Tento problém poukazuje najčastejšie na problém s pečeňou. Je to základný príznak hepatitídy (žltačky), ale v tom prípade sa k nemu pridávajú aj ďalšie, ako zožltnutie kože, slizníc a očných bielok. Ak sa zažltnutie neobjaví na celom bielku, ale ide iba o malú žltú škvrnu, často ide len o starnutie oka alebo následok pôsobenia slnečného žiarenia. 

Akékoľvek zhoršenie zraku nepodceňujte

Aj taká banalita ako opuchnuté oči alebo očné viečka môže signalizovať niečo vážne. Hoci opuchy v očnom okolí väčšinou naznačujú deficit kvalitného spánku alebo alergiu, môže ísť aj o nadbytok sodíka v tele. Ešte závažnejšou príčinou je aj očná infekcia alebo zápal očných viečok. Opäť si dajte pozor, aby tento problém nepretrvával dlhodobo, pretože v tom prípade ide niekedy aj o poruchu obličiek. To, čo by ste ale mali riešiť okamžite, je zhoršenie zraku rôzneho charakteru. Ak u seba spozorujete rozmazané, zahmlené alebo dvojité videnie, výpadok v zornom poli, škvrny pred očami alebo čokoľvek iné, čo najskôr navštívte očného lekára.

Nemusí ísť len o nevyspatosť

Tmavé kruhy pod očami poukazujú na nedostatok spánku – aspoň o tom sme väčšinu svojho života presvedčení, pretože sa to tak prezentuje. Ide však o veľký omyl, najmä ak tieto tmavé kruhy pretrvávajú. Môže totiž ísť napríklad o prejav intolerancie na niektorú zložku stravy, ako je kravské mlieko alebo lepok. Častokrát sa vyskytujú v spojitosti s kruhmi pod očami aj tráviace problémy. Potom sú tu ešte problémy so štítnou žľazou. Tmavé kruhy pod očami môžu signalizovať poruchy prúdenia lymfy či ochorenia srdca a často sa dokonca objavujú aj u osôb trpiacich anémiou. A čo ďalší častý a bežný problém s očami, suché oči? Tento problém býva obvykle sprevádzaný aj pocitmi rezania, pálenia alebo svrbenia a súvisí najčastejšie s nadmerným zaťažením oka, napríklad v dôsledku dlhej práce za počítačom. Suché oči môžu byť aj prejavom sezónnej alergie, ale aj Sjögrenovho syndrómu, čo je autoimunitné ochorenie exokrinných žliaz. To sa však prejavuje nielen suchými očami, ale aj suchou nosnou sliznicou, suchom v ústach a u žien tiež vaginálnou suchosťou.