Chcete šetriť? A čo tak začať šetrením na elektrine

Šetrenie sa stalo každodennou záležitosťou. Snažíme sa nemíňať za zbytočné oblečenie, veci do domácnosti a v neposlednom rade aj za energie. Ceny všetkých druhov energií za poslednú dobu vyleteli do takých výšin, ktoré urobili škrt cez rozpočet každému. Otázka znie – čo teda s tým?

Chcete šetriť? A čo tak začať šetrením na elektrine
(zdroj: unsplash.com)

Úsporné, a predsa lacnejšie žiarovky

Úsporné opatrenia nepatria vždy medzi najpopulárnejšie, ale tešiť vás môže aspoň to, že okrem vašej peňaženky šetria aj prírodu. V prvom rade si musíte zrátať, aká je celková spotreba energie vo vašom dome alebo byte. Až keď zistíte, na čo najviac míňate, môžete to obmedziť a začať šetriť. Ušetriť vám pomôžu napríklad LED žiarovky. Úsporné žiarovky, ktoré nie sú na trhu pár dní, ľudia veľmi v obľube nemajú, pretože sú podstatne drahšie, ako tie klasické. Máme však na to riešenie, ktoré sa volá LED žiarovka. Tá svieti rovnako, ako tá klasická, cena je omnoho prístupnejšia, ako pri úspornej žiarovke, životnosť je výborná – a to všetko za zlomok spotreby elektrickej energie. Ušetriť určite pomôže aj najnovšia funkcia smart domácností, čiže smart osvetlenie. Pomocou smartfónu tak môžete ovládať svetlá vo vašom dome aj z práce, nastaviť časovač alebo dokonca meniť farbu osvetlenia a podobne.

Sledujte energetické štítky

Ďalším praktickým tipom, ako ušetriť energie, je zabudnúť na prekrývanie radiátorov. Či už ste na nich zvyknutí sušiť bielizeň, alebo jednoducho iba odkladať veci, nerobte to. Rovnako ich neschovávajte za nábytok, pretože tak môžete navýšiť spotrebu energie až o 25 %. Záclony siahajúce po parapetnú dosku sú tiež ideálne. Ak ste zvyknutí počas dovolenky alebo svojej dlhšej neprítomnosti doma vypínať kúrenie, nerobte to. Radšej iba znížte jeho teplotu a zachovajte temperovanie miestností, pretože ich následné vykurovanie po úplnom vypnutí by vás vo výsledku vyšlo drahšie, než ako keby išlo kúrenie naplno celý čas. Čo sa týka energetických označení na spotrebičoch, tie aktuálne sa označujú v rozmedzí A – G. Tieto údaje berte do úvahy už pri nákupe spotrebičov a skontrolujte si podľa nich spotrebu konkrétneho spotrebiča.

Naučte sa správne používať chladničku

Na ušetrenie energií je dobré používať správne aj chladničku a mrazničku. Aby ste ušetrili, mali by ste ich pravidelne odmrazovať (v prípade, že na nich nemáte funkciu No Frost, ktorá vás tejto povinnosti účinne zbaví). Ďalšími našimi tipmi, ako správne narábať s chladničkou, je nechať jedlo vychladnúť, kým ho do nej dáte. Okrem nižšej spotreby tak zamedzíte aj prípadnému vzniku plesní. Pri výbere jedla z chladničky si z nej nikdy nerobte výklad – otvorené dvere sú tým najhorším zbytočným vysávačom energie, aký si viete predstaviť. Nezabudnite aj na pravidelnú údržbu chladničky, je dobré občas vysať prach z chladiaceho roštu na zadnej strane spotrebiča alebo napríklad utrieť tesnenie. Veľmi drahé je aj kúrenie elektrinou. Niekedy si nevyberiete, ale ak je to čo i len trochu možné, prejdite na kúrenie plynom alebo drevom. Rátajte však. s tým, že aj v týchto prípadoch nebude vstupná investícia malá. Vo všeobecnosti však platí, že najrýchlejšie ušetríte, ak znížite teplotu v každej miestnosti o 1 °C. Prílišné kúrenie nie je ani zdravé – môže vysušovať vzduch, a to vytvára priaznivé podmienky na šírenie vírusov a alergénov.