Influencerov a sociálne siete dnes sleduje každý – ako ale spoznáme, že nám klamú?
Novým vysnívaným povolaním malých detí sa v súčasnosti stalo povolanie influencer. Ide však skutočne o povolanie? Za peknými obrázkami sa totiž často skrýva iná realita. Vyvarujte sa týchto chýb pri sledovaní svojich obľúbených influencerov!
Upútať za každú cenu
Online marketing sa dnes stal jedným z najpoužívanejších kanálov sociálnych médií, pretože publikum im verí a oni tak ovplyvňujú ich rozhodnutia. Sociálne siete sú plné dokonalosti, preto je vplyv influencerov dnes silnejší, ako kedykoľvek predtým. A preto sa v influencer marketingu nachádzajú aj mnohé klamstvá. Aby ste si vybudovali základňu sledovateľov a upútali pozornosť na sociálnych sieťach, robíte často aj divné a neetické veci, predstierate určitý životný štýl alebo jednoducho klamete. Realita, ktorú ukazujú influenceri, je v mnohých prípadoch filtrovaná, takže prezentujú iba jej dobré stránky.
Úpravou fotiek to začína
Najlepšie a zároveň najdôležitejšie, čo môžete pri prezeraní sociálnych sietí urobiť, je zachovať si kritické myslenie. Prakticky to znamená určitú mediálnu gramotnosť a jej ovládanie, identifikovanie manipulácie a rozlišovanie internetových klamstiev, dezinformácií a hoaxov. Samozrejme, nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca. Niektorým influencerom sa darí ukázať svoje pravé ja a napriek tomu (alebo vďaka tomu) ich sledovatelia majú radi a podporujú. Nikto z nás nie je dokonalý a tajomstvo influencerov tkvie iba v dokonalej prezentácii, dokonalých fotkách a teda aj dokonalej ilúzii. Všimnite si napríklad, či si upravujú fotky. Dnes je už celkom jednoduché to zistiť, pretože filtre a iné základné úpravy vie používať naozaj každý. Ak má váš obľúbený influencer každú fotku upravenú a ešte k nej navyše dá hashtag #nofilter, nie je to veľmi dôveryhodná osoba.
Sledujte aj svoje deti a ich follows
Väčšina fyzických premien (najmä tých vo veľmi krátkom časovom úseku) je na sociálnych sieťach iba dokonalá súhra svetla, filtra a pózy. “Čaru” sociálnych sietí podliehajú v súčasnosti najmä deti. Dávajte preto pozor, čo tam sledujú a rozprávajte sa s nimi o tom, prečo to sledujú. Naučte ich tiež kriticky myslieť a hľadať v ľuďoch a vo svete viac, než len pozlátko v podobe dokonalého mejkapu či drahého oblečenia. Ani vy sa nenechajte psychicky deptať tým, že niekto má podľa sociálnych sietí dokonalý život, zatiaľ čo ten váš sa v niektoré dni rúti do záhuby. Sledujte ľudí, ktorí sú úprimní a budujú tým medzi svojimi sledovateľmi dôveru. Zároveň vždy za ich príspevkami hľadajte viac, ako len to, že vám chcú ukázať, ako dobre sa majú a čo všetko si môžu dovoliť. Ak tam viac nie je, pravdepodobne ani nie je dôvod, prečo by ste mali takéhoto človeka sledovať.