Granule, konzervy alebo surové mäso? Tipy a triky, čo sa najviac hodí do misky vášmu psovi

To, čo váš pes konzumuje, má obrovský vplyv na jeho zdravie a spokojnosť. Krmivo totiž obsahuje dôležité a základné živiny potrebné na zachovanie životných funkcií a zdravia zvieraťa. Všetky dôležité zložky krmiva však musia byť v správnom pomere. Práve preto vám v nasledujúcom článku poradíme, o aké zložky a pomer ide.

Granule, konzervy alebo surové mäso? Tipy a triky, čo sa najviac hodí do misky vášmu psovi
(zdroj: unsplash.com)

Vyberať môžete z troch druhov krmiva

Existujú tri druhy krmiva pre psov – vlhké, suché (granule) a surové (domáce, alebo takzvaný BARF). Medzi mokré krmivá patria konzervované alebo balené krmivá, ktoré obsahujú veľa vody a pomáhajú udržiavať hydratáciu organizmu. Potom tu máme granule, ktoré sú suché a obsahujú menej vody. Surová strava je strava, pozostávajúca zo surového mäsa, kostí, špeciálnych prísad a doplnkov. Medzi základné živiny, ktoré musia psy prijímať, patria bielkoviny, tuky a sacharidy. Tie krmivá, ktoré sú kompletné a kvalitné (a mali by byť v každom správnom zoo obchode) sú obsahujú aj potrebné výživové hodnoty týchto živín. Bielkoviny sú nevyhnutné pre svaly, tuk je zdrojom energie a sacharidy dodávajú zasa psovi energiu. Okrem týchto zložiek potrebujú psy aj vitamíny a minerálne látky.

Berte do úvahy vek a zdravotný stav

Pri kŕmení psov by ste mali dodržiavať niekoľko zásad. Prvou je, že psom by sa napríklad malo podávať krmivo v určitom dennom čase. Množstvo krmiva by sa potom malo prispôsobiť ich veku, hmotnosti a aktivite. V závislosti od veku psa sa tiež môžu jeho nutričné potreby líšiť. Pri výbere krmiva pre psa vždy vyberajte to, ktoré obsahuje správne množstvo bielkovín, tukov a sacharidov. Špecifickým prípadm môžu byť niektoré psy, ktoré vyžadujú špecializované diéty so špeciálnymi výživovými potrebami. Podobne, ako ľudia, aj psy s potravinovými alergiami potrebujú bezlepkovú alebo bezobilnú diétu, poprípade eliminačné krmivo. Psy s nadváhou zasa môžu vyžadovať nízkokalorickú stravu a staršie psy môžu potrebovať stravu, ktorá obsahuje menej sacharidov. Všetky vyššie spomenuté diéty by však mal predpísať veterinárny lekár.

Pozor na lacné a supermarketové krmivo

Ak patríte k majiteľom psov, ktorí majú dostatok času a trpezlivosti, tak môžete pokojne pripravova krmivo pre svojich miláčikov aj doma. Viete tak najlepšie kontrolovať živiny a kvalitu krmiva podávaného avojmu psíkovi. V tomto prípade musíte nakúpiť nielen mäso, ale aj zmesi zeleniny a iných doplnkov, ktoré poskytnú psovi správne množstvo živín a energie. Možno sa radšej rozhodnete pre kupované krmivo. V obchodoch nájdete obrovské množstvo značiek a každá z nich ponúka rôzne výrobky, ktoré vyhovujú rôznym výživovým potrebám psov. Pri výbere značky krmiva pre psov je dobré, aby ste sa pozreli na recenzie iných majiteľov psov, ako aj na zloženie a kvalitu krmiva. Neodporúčame kupovať krmivo v supermarketoch – a ak áno, tak iba značky, ktoré predávajú aj obchody pre zvieratá. Rovnako sa vyhnite lacným suchým krmivám, ktoré zvyknú obsahovať ako prevažnú zložku kukuricu alebo obilniny.